Staff

PRINCIPAL
Mr Jonathan A Teesdale BA(Hons) PGCE
 
HEADTEACHER 
Mrs Helen Schofield BA(Hons) PGCE
 
UPPER SCHOOL LEADER
Mr Mark Thomas B.Eng (Hons) PGCE
 
LOWER SCHOOL LEADER - Pastoral
Mrs Anne Teesdale B.Ed (Hons)
 
LOWER SCHOOL LEADER - Academic
Mrs Judy Dimbleby BSc (Hons) PGCE
 
HEAD OF SPORT
Mrs Gemma Alcoran BSc PGCE
 
HEAD OF MUSIC
Mrs Sarah McAlindon BA (Hons) (Q.T.S)
 
HEAD OF LANGUAGES
Miss Imogen Murphy BA (Hons) PGCE
 
FORM TEACHERS
Mrs Alex Forman CACHE5(Dip) NVQ3 Nursery
Mrs Tamsin Fleming MA PGCE EYTS Pre School
Mrs Judy Dimbleby BSc (Hons) PGCE Reception
Mrs Sarah Holder BA (Hons) PGCE Reception
Mrs Claire Boughton Cert.Ed Form 1B
Mrs Suzane Over BA (Hons) PGCE Form 1O
Mrs Anna Donaldson BA (Hons) (Q.T.S) Form 2P
Mrs Rachel York-Forward MA B.Ed (Hons) NASENCO Form 2Y
Mrs Claire Tidswell B.Ed (Hons) Form 3T
Mrs Anne Teesdale B.Ed (Hons) Form 3A
Mrs Lisa Underwood Bsc (Hons) PGCE Form 4L
Mrs Joanna Wallace BA Law (Hons) PGCE  Form 4W
Mrs Helen Day BA PGCE Form 5D
Mr Mark Thomas B.Eng (Hons) PGCE Form 5T
Mr Simeon Willson B.Sc (Hons) PGCE Form 6W
Mr Tom Smith BA (Hons) PGCE Form 6S
   
TEACHING STAFF
 
Miss Imogen Murphy BA (Hons) PGCE Languages and science
Mrs Sarah Holder BA (Hons) PGCE Languages
Mrs Leah Crofts B.Sc (Hons) PGCE Maths
Mrs Jo Richardson BA (Hons) PGATC Art
Mrs Lyn Venables B.Ed (Hons) Art
Mrs Katy Plant BSc Forest School
Mr Martin Campbell BSc (Hons) Forest School
Mrs Sophie Bell BA (Ed) Forest School
   
SPORTS DEPARTMENT
 
Mr Nicholas Teesdale BA (Hons) Director of sport
Mrs Gemma Alcoran BSc PGCE Head of sport
Mr Tom Smith BA (Hons) PGCE Deputy Head of sport
Mrs Helen Harriss (Hons) Phys Ed, QTS  Sports teacher
Mr Callum Howitt Sports apprentice
TEACHING ASSISTANTS
Mrs Alison Aisthorpe Mrs Sharon McKenzie
Mrs Sue Birt Mrs Jillian Muxlow
Mrs Carol Buckley Mrs Sarah Nelson
Mrs Lorna Bohea Mrs Helen Pye
Mrs Danielle Colvin Mrs Amanda Robinson
Mrs Melanie Clarkson Mrs Charlotte Robinson
Mrs Carol Finlan Miss Kirsty Russon
Miss Emily Hawkins Mrs Jenny Webster
Mrs Anna Knightley  
   
LEARNING SUPPORT
 
Mrs Rachel York-Forward MA B.Ed (Hons) NASENCO Head of learning support
Mrs Karen Cross HLTA (SEN) Upper School learning support
Ms Vickie Hirst HLTA (SEN) Lower School learning support
   
OTHER ROLES
 
Mrs Carol Finlan Medical co-ordinator
Mrs Sharon Evitts After School supervisor
Mr Thomas Day Gap year student
Miss Julia Robinson Apprentice
   
PERIPATETIC MUSIC STAFF
 
Mrs Emma Atack Piano
Mr Andy McGurk Guitar
Mrs Kate Bidwell Piano
Mrs Sarah McAlindon Piano
Mr Jon Aughton Woodwind
Mr Fergus Black Piano and singing
Mrs Chris Bullough Singing
Mr Andy Penny Drums
Mrs Anne C Porter Violin
Mr Steve Walton Brass
Miss Lucy-Rose Graham Cello
   
PERIPATETIC STAFF
 
Mrs Sarah Farrington LSDE Speech and drama
Ms Debbie Shuttleworth Ballet, tap and modern dance
   
 
FINANCE AND ADMINISTRATION
Mr Simon W J Teesdale B.Sc (Hons) Bursar
Mrs Linda Flynn Heads' PA and School administrator
Mrs Paula Rayner  Registrar
Mrs Elli Westwood Marketing and PR
Mrs Carly Smith

Finance assistant and uniform co-ordinator

Mrs Susan Genever-Jones Sports administrator
   
PREMISES
Mr Jason Smith Estates manager
Mrs Claire Rickett Horticultural advisor
   
CATERING AND HOUSEKEEPING
Mrs Vanessa Ashworth Catering manager - administration
Mrs Anne Bodily Catering manager - kitchen
Mr Craig Brewin Chef
Mrs Sue Halsall Catering assistant
Mrs Susan Steele Catering assistant
Mrs Sharon McDonald Catering assistant
Mrs Pen Ward Catering assistant
Mrs Lorraine Wilson Housekeeping supervisor
Mrs Julie Bush Housekeeping
Mrs Zoe Norton Housekeeping
Mrs Sharon McDonald Housekeeping